Fakulta životního prostředí na ČZU v Praze se dlouhodobě věnuje výzkumu přírody a přírodních procesů a konkrétně na katedře vodního hospodářství a environmentálního modelování se dlouhodobě zabýváme především modelováním vody v krajině. Naše skupina se věnuje problematice sněhu, jeho měření a možnými riziky se sněhem spojenými.

Kdo jsme a proč zkoumáme sníh

Sníh je pro nás jednak vášní a zdrojem zimních radovánek, ale i pracovní náplní, což je ideální kombinace. Vědce a lavinové specialisty zajímá sníh z mnoha úhlů pohledu, a proto ho měří a zkoumají do nejmenších detailů. Jelikož je ve sněhu a ledu vázána většina pitné vody na Zemi, tak si zasluhuje pozornost především nás hydrologů a klimatologů. Sníh nám ale může způsobit i nemalé problémy v podobě lavin. 

“Hřiště” lavinového specialisty

“Hřiště” lavinového specialisty

Z těchto důvodů se my vědci snažíme sníh zkoumat. Ať už sledujeme rozdíly mezi přírodním nebo technickým sněhem v rámci zefektivnění skiareálů nebo jak se mění lavinová aktivita v době měnícího se klimatu. Vědci využívají například satelitní měření a nebo námi více oblíbené měření přímo na horách. Z toho důvodu jsou po světě instalované a k tomu určené meteorologické stanice, které měří různé parametry, abychom mohli odhadnout, jak rychle sníh odtaje nebo jestli hrozí lavinové nebezpečí. 

Na zkušenou na Slovensko

Hustou síť stanic mají např. kolegové ze Strediska lavínovej prevencie na Slovensku, kteří se starají mimo jiné o lavinové předpovědi na slovenských horách. Domluvili jsme se, že se k nim přijedeme podívat, vyměnit zkušenosti a poznatky v problematice sněhu a přitom pomůžeme vykopat pár sněhových profilů, které jim pak pomůžou při vyhlašování lavinového stupně. 

Cesta “Lanďákem” - víc výzkumníků už bychom nepobrali

Cesta “Lanďákem” – víc výzkumníků už bychom nepobrali

Historická meteostanice v Jasné u bývalé základny SLP.

Historická meteostanice v Jasné u bývalé základny SLP

Vyrážíme do terénu

Pavel ze SLP pro nás přijíždí stařičkým Land Roverem, který možná pamatoval ještě Štefánika, ale zato šlape jako hodinky. Nasoukáme do něj lyže a lavinové batohy a vyrážíme směr freeridová mekka. Do Jasné, kde nás Pavel vede k jejich staré budově, kde kdysi bývaly i “studené” laboratoře na výrobu umělého sněhu.

Lepíme pásy, nasazujeme lyže a vyrážíme kolem sjezdovky Petry Vlhové a pokračujeme přes freeridovou cestu Spravodlivá až na západní stranu pod Chopok. Panoramata skalních výběžků Chopku ani Děreší si bohužel nevychutnáváme, protože je vše v mlze. Naším cílem je ale klimatologická stanice, kterou sem kluci instalovali minulé léto a je třeba zkontrolovat jestli měří správně.

Klimatologická stanice SLP pod Chopokem i přes nepřízeň počasí nalezena.

Klimatologická stanice SLP pod Chopokem i přes nepřízeň počasí nalezena

Kontrola elektroniky stanice a naměřených dat s Pavlem Krajčím ze SLP

Kontrola elektroniky stanice a naměřených dat s Pavlem Krajčím ze SLP

Pravidelná rutina kolem meteostanice

Pomocí lavinové sondy měříme výšku sněhu v bodě měření senzoru a podle toho korigujeme údaj na stanici. Potom oklepáváme námrazu, která by mohla dělat problémy s měřením nebo dokonce poškodit citlivá čidla. Mezitím se mraky roztrhávají a už chceme sáhnout po brýlích, ale rozmýšlíme si to, abychom taky chytili trochu horskou barvu.

Využíváme dobré viditelnosti a postupujeme blíže k Chopku, kde chceme vykopat sněhový profil. V profilu objevujeme méně stabilní vrstvu hranatozrnitých krystalů, která je ale skoro u země, takže je při ECT testu stabilní. Zkoušíme ještě pilkový test, ale ten taky prokazuje dobrou stabilitu profilu.

Sněhový profil pod Retranslačním žlabem z ptačí perspektivy

Sněhový profil pod Retranslačním žlabem z ptačí perspektivy

Pilkový test z ptačí perspektivy

Pilkový test z ptačí perspektivy

Blok po ECT testu se skoro nehnul, tak jsme mu museli pomoct lopatou

Blok po ECT testu se skoro nehnul, tak jsme mu museli pomoct lopatou

Je čas vyrazit zpět do kanceláře

Soudíme, že dnes už bylo měření dost. Loupneme do sebe tyčinku, hrnek čaje a jdeme si užít parádní sjezd zpět do doliny. Po příjezdu zpět na stanici pak naměřený profil v kanceláři zadáváme do Evropské databáze lavin www.lawis.at, aby návštěvníci hor měli obrázek o tom, jak to vypadá s lavinovou situací v regionu.

Nakonec se nebe roztrhalo a ukázalo nám okolí profilu

Nakonec se nebe roztrhalo a ukázalo nám okolí profilu

Hurá dolů, odměna pro každého freeridového nadšence

Hurá dolů, odměna pro každého freeridového nadšence

V dalších článcích bychom vám chtěli více přiblížit sníh pohledem vědy. Podíváme se, jaké vlastnosti sněhu se dají měřit a k čemu je to dobré, nebo co se sněhem dělá klimatická změna a jak se to může dotknout zimních aktivit v horách.

Autoři článku jsou Ing. Roman Juras, Ph.D. a Ing. Vojtěch Moravec z Katedry vodního hospodářství a environmentálního modelování na ČZU v Praze. Jejich aktivity můžete sledovat taky na Instagram profilu @kvhem.

detail

Ing. Roman Juras, Ph.D.

Hydrolog a sněhový expert, KVHEM ČZU.
Skialpinismus
Freeride