Tohle je otázka, kterou si klade spousta lyžařský nadšenců, alespoň tedy těch dobrodružněji založených. V posledních par letech se skialpinismus dostal do podvědomí širší veřejnosti a parkoviště na začátcích alpských i tatranských skialpových túr o víkendech připomíná spíše parkoviště u lanovky ve Špindlu, chaty praskají ve švech a boj o první lajnu je snad větší než na středisku. Tím víc se spousta z nás touží dostat někam, kde bude sám jen se svými kamarády či v lepším případě jedním z prvních lyžařů v oblasti vůbec.

Chraň si své plány

Honba za tou správnou lokalitou začíná každý rok na podzim, kdy se konají akce typu Paličova setkaní skialpinistů, promítání Travelling mullets o jejich sjezdech do norských fjordů, jež se každoročně koná v některém z hipsterských barů v Pražském Karlíně, či Vosákova EPO Film festu, jež hned při prvním ročníku vyprodal celé kino. Tyhle akce, kde každý má svůj kousek, ať už film či přednášku, slouží jako skvělá vzpomínka a budič touhy zase se někam letos podívat. Po skočení oficiálního programu teprve všechno začíná, skupinky u piva začínají diskutovat nad plánem na příští sezonu. Někteří vysílají své špiony, aby zjišťovali, kam se onen či jiný plánuje vypravit.

Co kdyby někdo měl snad lepší nápad? Ne každý, se ale chce třeba v březnu v Íránu potkat s dalšími deseti českými dobráky. Večírek by sice z takového setkání mohl být celkem fajn, ale vzhledem k alkoholové prohibici, by to asi neklaplo, a tudíž každý své plány tak trochu tají či alespoň malinko mlží. Dochází tím k velmi vtipné situaci, jejímž vyústěním je fakt, že se stejně nic velkého nedomluví, zato večírek do brzkých ranních hodin je zaručen.

Vypni Facebook a otevři mapy

A jak je to tedy s tím opravdovým plánování? Je to vlastně jednodušší, než to vypadá. Místo sjíždění fotek a postu na instagramu a facebooku to chce vzít do ruky mapu (rozuměj otevřít Google Maps) a pak už jen nahodit vrstvu se satelitními snímky a posunem myší vyrazit za hranice Evropy. Ano tušíte správně, všude kde vidíte ty zasněžené vršky to jsou hory a dost pravděpodobně se na nich bude dát lyžovat. Cílem je vybrat místo, o kterém jsme zatím neslyšeli v souvislosti s lyžováním. Pak vstupují do hry další faktory:

  • Najdeme o lyžování v dané oblasti nějaké reporty v angličtině? Nebo dokonce nějaké video na youtube? Pro oblasti na území bývalého sovětského svazu nám mohou pomoci s vyhledáváním rusky mluvící kamarádi.
  • Je v daném pohoří dostatečné množství srážek? A co teplota? Počet sněžných dnů? Praktické shrnutí typů klimatu v pohořích po celém světě nabízí Meteoblue.com
  • Jaké jsou sklony kopců v dané oblasti? Nejde jen o placku či nejedná se jen o skalnaté věže?
    Možnost nějakého zázemí? Často bývá ideální zapadlá vesnička dost vysoko v horách, jež může nabídnout doplňkový kulturní zážitek v podobě ubytování u místních a zároveň výchozí místo pro túry.
  • Jaká je dostupnost do oblasti? Cena letenek, vzdálenost od letiště a možnost hromadné dopravy v dané zemi. Skyscanner/Kiwi.
  • Bezpečností situace v zemi či dané oblasti? Ministerstvo zahraničních věcí.

Práce investigativního novináře

Odpovědi na tyto otázky nám mohou pomoci s výběrem té správné lokality pro naší objevitelskou akci. Jak mile jsme rozhodnuti, přichází plánování a dohledávání detailnějších informací. Tenhle krok skýtá největší úskalí a podobá se práci investigativního novináře. V podstatě se snažíte zjistit nezjistitelné, zamluvit ubytování u někoho kdo nemá internet a nemluví anglicky, zjistit které silnice jsou v zimě protažené (i když je vám předem jasné, že do vesnice, kterou jste si vybrali to asi nebude), vytisknout mapy které neexistují, zjistit co nejvíce informací o sjezdech kopců, které ještě nikdo nesjel, získat víza, která vyžadují pozvání do země a vám ho nemá kdo vystavit. Často je jedinou možností kontaktovat onoho jediného podivína, jenž nechal na nejzvláštnějším turistickém fóru zmínku, že v dané oblasti byl na letním treku. V dané chvíli je záhodno nechat objevitelské ego doma a od podivína si nechat poradit. Zjistíte zjistitelné a u zbytku se musíte smířit s tím, že nebudete vědět, než se na místo sami podíváte.

"Stěstí sedá na vola"

Jeden doposud, nezmíněný faktor, jež váš výlet může udělat lyžařsky nezapomenutelným je počasí. Zde však i v případě výběru vhodné lokality, ve vhodném období, hraje velkou roli štěstí. Výlety na východ bývají často kulturně zajímavé a v případě nepříznivých sněhových podmínek kulturní zážitky bohatě nahradí i prožitek z čerstvého prašanu. Moje máma říká: “Štěstí sedá na vola” - tak moc nepřemýšlej a běž do toho.

A ta motivační část? Mrkni na film jak se klukům ze Splitboardové úderky Proti Větru a z lyžařského dua Beton Ski Team líbila loňská návštěva pohoří Kačkar na Jihovýchodě Turecka.

febd72ae-3d01-4e4b-b807-d1a4645dfef4

Klára Janoušková

Vědkyně, programátorka, nadšená skialpinistka a lezkyně.
Skialpinismus