Kouzlo lyžování ve volném terénu

Freeride je pro každého, kdo chce zacítit svobodu lyžování mimo označených sjezdovek. Tak jako i u jiných sportů ve volném terénu, nejlépe je s freeridem začít postupně. Nejprve to zkusit v offpistu mimo sjezdovky, vypilovat techniku a pochopit odlišnosti jízdy v různých typech sněhu. Nebát se absolvovat kurz jízdy ve volném terénu a lavinový kurz a až poté se pustit do vlastních dobrodružství a do objevováni.

Vstupní brána do světa skialpinismu

Volný terén, to je hřiště jak pro mírně pokročilé lyžaře, tak pro zkušené lyžaře, kteří se chtějí zlepšit v lyžování na neupravených svazích. Na skialpových túrách se často setkáváme se začátečníky, kterým možná nechybí energie na výšlap, ale určitě jim chybí zkušenosti a dovednosti pro bezpečný sjezd. Právě freeride ve vyhrazených zónách středisek spojený s vyšší četností sjezdů může být skvělým receptem na rychlý progres.

Volba linie, laviny a prevence

Při freeridu je extrémně důležité umět pochopit sklon svahů, obtížnost terénu a správně odhadnout své schopnosti a dovednosti. Důležité znalosti o volbě linie sjezdu, čtení terénu, podmínek a o tom, jak to vplývá na riziko lavin vás rádi naučíme na našich kurzech, v článcích na našem blogu a ve videích na našem YouTube, nebo na Facebooku a Instagramu.

Volba vybavení na freeride

Lyže na freeride se od těch sjezdových nebo skialpinistických liší zejména větší šířkou a výraznějším zvednutím špiček a někdy i patek (rocker). Tyhle vlastnosti jim umožňují lepší jízdní vlastnosti v hlubokém nebo rozbitém sněhu. Vázaní je bytelnější, poskytuje víc bezpečnostních funkcí a lepší přenos sil. Freeride boty jsou mnohem pevnější než lehké skialpové boty a poskytují větší oporu při sjezdu. Nezbytnou součástí freeridové výbavy je lavinový set, teplé oblečení a náhradní vrstvy, lékárnička a nabité komunikační zařízení.