Proč je skialpinismus tak populární

Skialpinismus za poslední roky získal obrovskou popularitu hned z několika důvodů:

Nabízí jedinečné spojení dobrodružství, fyzického výkonu, lyžování a pro ty co chtějí, taky dávku příležitostí na horolezecké zpestření.

Skialpinismus umožňuje objevovat nádherné prostředí, sjíždět nedotčené svahy. Přináší tak pocit úniku před každodenní realitou a silné spojení s přírodou.

Významnou roli v růstu popularity sehrál také internet a sociální sítě. Skialpinizmus je vizuálně přitažlivý, bohatý na scenérie a to přitahuje a inspiruje stále nové a nové lidi.

K popularitě nemálo přispěl pokrok ve vývoji skialpinistického vybavení, zejména rozšíření nabídky, odlehčení, technické propracování a stále víc bezpečnostních prvků.

Velký boost skialpinismu přidala pandemie a s ní spojené uzavření lyžařských středisek, které motivovalo spousty klasických lyžařů k tomu, aby si pro své oblouky vyšlápli s pomocí stoupacích pásů, skialpinistických lyží, vázaní a bot.

Skialpinismus je široký pojem

Skialpinismus je nejčastěji používaným pojmem zastřešujícím pohyb na „chlupatých lyžích". V závislosti od zvoleného vybavení ale i zvoleného terénu však může zastřešovat různé druhy:

Skitouring, to je rekreační podoba skialpinismu, kdy není důležitá rychlost, nepohybujeme se v horolezeckém terénu, používáme jenom základní vybavení (lyže, pásy, hole) a hledáme vyvážený poměr mezi výstupem a sjezdem.

Tradiční skialpinismus, v pravém slova smyslu, je už náročnější pohyb v horském terénu, často obnášející pohyb v strmých svazích a za využití horolezeckých pomůcek jako jsou mačky, cepín a lano. Součástí jsou i strmé a náročné sjezdy na lyžích.

Závodní skialpinismus, neboli fast & light. To je druh skialpinismu, kde je rychlosti výstupu podřízené vše a to jak při pohybu, tak i při hmotnosti a vlastnostech samotného vybavení. To vše ústí k různým kompromisům, které vám mohou a nemusí vyhovovat.

Freetouring, to je opačný přístup, kde hlavní roli hraje zážitek ze sjezdu ve volném terénu. Tomu je přizpůsobené i vybavení, které má často vyšší hmotnost, ale na druhé straně mnohem lepší jízdní vlastnosti.

Na co si dát pozor v začátcích

Pokud uvažujete že začnete se skitouringem, skialpinismem nebo freetouringem, existuje několik důležitých faktorů, o kterých byste měli vědět:

Nechte si poradit od odborníků a investujte do vhodného vybavení. Správné vybavení je nezbytné pro zajištění vaší bezpečnosti, k zajištění z pohybu jak do kopce, tak i z kopce a taky k docílení vámi požadovaného zážitku.

Absolvujte skialpinistický a lavinový kurz. Seznamte se svou výbavou, naučte se základy pohybu na lyžích a nezapomeňte na vzdělání o lavinové prevenci, kde se naučíte číst lavinové předpovědi, rozpoznávat nebezpečný terén a provádět záchranné postupy.

Neberte na lehkou váhu to, že jakýkoli druh skialpinismu vyžaduje fyzickou výdrž a lyžařské dovednosti. Obtížnost a náročnost túr zvyšujte postupně a po malých krocích. Vždycky je nutné počítat s tím, že sjezd může být fyzicky náročnější než výstup a proto si nechat dostatečnou zásobu energie. Navíc lyžování ve volném terénu a na neupravených svazích může být zcela odlišné od lyžování na sjezdovkách.