Vzhůru k výškám

ovx-vysokohorska-turistika

Hory jsou plné výzev

Vysokohorská turistika, nebo li VHT, nabízí jedinečné spojení fyzických i mentálních výzev. Pro zkušenou osobu, která má ráda outdoorové aktivity, představuje VHT příležitost posunout své outdoorové zážitky do nových výšin, a to doslova.

Vylézt na vrchol nebo překonat členitý hřeben vyžaduje fyzickou vytrvalost, mentální sílu a odolnost. Co ale můžete postrádat je odolnost vybavení a nezbytné dovednosti pro pohyb ve vysokých horách.

Proto jsme tu, aby sme vám pomohli a poradili. Čtete co vše je zapotřebí pro bezpečný pohyb ve vysokohorském prostředí.

Dovednosti a vybavení pro pohyb ve vysokých horách a na ledovci

 

 

Horolezecké a ledovcové dovednosti

Patří sem pohyb v horách v obtížnosti do stupně III UIAA, ovládání technického lezení a horolezeckého vybavení (karabiny, lano, sedák) a zajišťování. V alpách se často setkáte s ledovcovým terénem, a proto je důležité umět se po něm pohybovat. To zahrnuje techniku chůze s cepínem a ledovcovou záchranu.

První pomoc

Schopnost reagovat na nouzové situace spolu se základy první pomoci jsou nezbytnou součástí jakéhokoli outdoorového sportu.

Orientace, navigace, plánování a počasí

  • Dobrá orientace a plánování je v terénu je nezbytné pro správné plánování.
  • Zároveň je třeba umět číst mapu, identifikovat nebezpečí, orientovat se v terénu i bez pomocí moderních zařízení.
  • Pro bezpečnost je klíčové taky umět interpretovat povětrnostní podmínky, posoudit lavinové nebezpečí a rozpoznat příznaky změny počasí.

Fyzická kondice, vytrvalost a komunikace

  • Musíte být připraveni na vyčerpávající stoupání, vysokou nadmořskou výšku a dlouhé dny v horách.
  • Důležitá je také schopnost efektivně komunikovat s ostatními členy týmu, umět sdílet informace, upozorňovat na nebezpečí a spolupracovat.

Zkušenosti a výcvik

Nejlepším způsobem, jak se naučit bezpečnému pohyb v alpském prostředí, je absolvovat výcvik. Výuka od našich zkušených horských, vůdců, průvodců a instruktorů vám pomůže získat sebedůvěru a potřebné znalosti.

Nezbytné vybavení

Pohyb ve vysokohorském prostředí a na ledovcích vyžaduje kvalitní vysoké turistické boty, hned několik vrstev oblečení, batoh s dostatečným objemem, cepín, mačky, sedací úvazek, lano, jistící pomůcky, ledovcový set a lékárničku.