Před pár lety při studiu na vejšce jsem přemýšlela, jak se dostat ke skialpování. Cesta do hor za hranice lyžařského resortu se tehdy zdála nereálná. Půjčovny skialpoveho vybaveni nebyly úplně běžné, skialpový kurz pro nepracující studentku nedosažitelně drahý a v okruhu mých přátel či příbuzných tento sport nikdo neprovozoval. 

Dnes může dělat skialp kdokoliv

Dnes jako by se situace otočila o 360 stupňů - půjčovny najdeme v každém lyžařském středisku a o skialpech mluví dnes snad každý, kdo má aspoň trochu rád hory v zimním období. To sebou však přináší i onu neblahou skutečnost: snadno dostupné, populární, bezpečné túry se častokrát podobají Václaváku v nejvyšší turistické sezóně. 

Opravdovým milovníkům hor, jež hledají především klid při obdivovaní přírodních krás, nezbývá, než se vydat do míst méně známých a často i hůře dostupných. Tim, ale nemám na mysli cestovat letecky do Gruzie či Íránu, ale kouknout se, co nabízí hory v našem nejbližším okolí. 

Švýcarké Ticino – můj tip

Poblíž mého bydliště v Itálii se nachází alpský masiv Švýcarského Ticina. Nejedná se o nejvyšší Alpské vrcholky, ale o střední hory vysoké do 3000 m.n.m. Navíc nástupová místa pro spoustu túr neleží o moc výše než 1000 m.n.m. a sněhové podmínky takhle nízkých polohách často nejsou ideální. Přístupové silnice hluboko do divokých údolí jsou tak malé a klikaté, že i samotný příjezd je dost náročný. 

Skialpový průvodce pro zajímavé túry v této oblasti neexistuje. A tak by se na první pohled mohlo zdát, že se nejedná o ideální místo pro dobrodružství v zimních horách, opak je pravdou. Vrcholky jsou dosti strmé a protkané ideálně prudkými kuloáry, z nichž většina zatím čeká na svého prvosjezdaře. A jedná se o moji nejoblíbenější lokalitu. 

Náš okruh v údolí Val Maggia

Začátkem prosince 2019 jsme zde podnikly skvělý okruh, přes Pizzo della Cavegna a Pizzo Alpe Gelato v údolí Val Maggia. Jde o náročnou túru z hlediska nastoupaných výškových metrů i náročnosti sjezdu. Z parkoviště na konci vesnice Cimalmotto, na kótě 1400. Začínáme strmým sjezdem lesem dolů do údolí k řece pod vesnici Cimalmotto. Mostem pres reku a následně po červené značce strmým lesem nahoru a dále traverzem podél potoka az se dostaneme na plane Alpe Sfii. Čeká nás výstup a sjezd prvního vrcholu Pizzo della Cavegna. Nahoru zleva na hřeben a po hřebeni na vrchol.

Při stabilních sněhových podmínkách možnost sjezdu přímo z vrcholu jeho severní stěnou (sklon střídavě i pres 45 stupňů). Po sjezdu následuje druhé stoupání na vrchol Pizzo Dell’Alpe Gelato. Z vrcholu sjíždíme na druhou stranu, držíme se vpravo a zhruba 200 výškových metru pod vrcholem najdeme začátek “Canalone di Pizzo Dell’Alpe Gelato”. 

Následuje sjezd 900 výškových metrů kuloárem až na samé dno údolí. Maximální sklon cca 38 stupňů. Spodní část kuloáru bývá často zničená lavinami.

Na závěr túry nás čeká zhruba pětikilometrová procházka po rovině zpět do vesnice. Jedná se fyzicky náročnou túrou, která vyžaduje jak fyzickou zdatnost, tak pokročilé lyžařské schopnosti. Túru můžete podniknout pouze za dobrých sněhových podmínek (vzhledem k nízké poloze kuloáru není každý rok množství sněhu dostatečné).

febd72ae-3d01-4e4b-b807-d1a4645dfef4

Klára Janoušková

Vědkyně, programátorka, nadšená skialpinistka a lezkyně.
Skialpinismus