Značka Mountain Equipment se po nějakou dobu výrobě nových batohů vyhýbala. Nyní ale po několika letech vývoje a údajně 35 verzích prototypů konečně představuje dlouho očekávanou řadu batohů Tupilak Pack. Batohy Tupilak nám učarovaly už na posledním veletrhu ISPO v lednu 2018 – proto nás potěšilo, že jsme je pro vás jako první na světě mohli otestovat. Již po několika dnech nošení vám však můžeme prozradit některé z našich dosavadních poznatků.

Začněme klíčovou otázkou: Vyplatilo se počkat si tak dlouho? Naplní batohy Tupilak vaše očekávání? Z prvních dojmů můžeme říci, že rozhodně... ano!

Jeden háček v tom ale je – cena. Investice o výši 5–7 tisíc kč rozhodně není zanedbatelná. Myslíme si ale, že vyšší cena v tomto případě rozhodně kvalitě provedení, designu i užitým materiálům odpovídá. Je znát, že na tomto batohu vývojářům z ME prostě záleží.

Velikost a kapacita batohů Tupilak

Vybrat si můžete z tří velikostí: lehká a obratná 30+, zlatá střední cesta 37+, či objemná 45+. Při testování jsme se rozhodli pro objem 37+, který je dle našeho názoru doopravdy univerzální i na delší celodenní lezecké túry, na kterých oceníte úhledně a kompaktně sbalené vybavení.

Batoh Mountain Equipment Tupilak 37+ nabízí dostatek prostoru pro všechny nezbytné drobnosti, vaši půlku lezeckého vybavení, membránové oblečení, péřovku, i provizorní přístřešek (náš recenzent bez něj v zimě ani nevytáhne paty z domu).

Pokud si potrpíte na větší množství vybavení, nebo se chystáte na dvoudenní alpskou túru, pak možná oceníte spíše objemnější model Tupilak 45+. Sbalit všechno vybavení do objemu 37 litrů vyžaduje určitou porci skromnosti – to však rozhodně není na škodu. Dovnitř se nám ještě vešly i mačky, ale lano a helmu jsme už museli upevnit zvenku.

35e798b7-d245-4755-a56f-3cdc10df2999

Ledolezení s batohem Tupilak 37 + © Stewart B

70dc5594-fb29-4157-8149-13f24f23ffea

Malé polštářky na bederním pásu fungují skvěle © Stewart B

Možnost připnutí vybavení na batoh zvenku zajišťují dva dostatečně dlouhé boční kompresní popruhy, popruh na zavření hlavní komory batohu, pod který se skvěle vejde lano, daisychainy, nebo třeba ferattový set.

Klíčové vlastnosti

V životě každého horala přijde chvíle, kdy ocení minimalistické vybavení. Tupilak vám proto nic nenutí – je jen na vás, kdy se rozhodnete odepnout bederní pás s posuvnými polštářky, či třeba boční kompresní popruhy. ME uvádí, že standardní váha batohu Tupilak 37+ je pouhých 780 g. Když ale počítáte každý gram, můžete se po odebrání několika součástí dostat na neuvěřitelných 570 g.

9dcab5e4-26e5-467d-b590-d054657b6dc3

Držáky na cepíny jsou elegantní a bezpečné. Možná jen ty kovové spony mohly být o něco kratší. © UKC Gear

Tupilak vám nabídne všechny základní prvky a vlastnosti, které od lezeckého batohu očekáváte – nic víc, nic míň.

Víko batohu sice nenabízí klasickou kapsu, ale místo ní máte k dispozici volně umístěnou „plovoucí“ kapsičku na zip, která bez problému pojme všechny drobnosti, které chcete mít vždy po ruce, jako je telefon, čelovka, klíče atd. Hlavní komoru batohu můžete shora uzavřít za pomoci zdrhovadla, ale i rolovacího rukávu, který zajistí, že se do batohu nedostane déšť ani sníh. Během testování jsme se prozatím setkali jen s hezkým počasím, a tak jsme rukáv nosili srolovaný vevnitř, kde si ho při pohledu zvenku ani nevšimnete.

Systém uchycení cepínů se podobá ostatním lezeckým batohům na trhu, ale v tomto případě působí doopravdy důvěryhodně a propracovaně – je robustní, bezpečný a snadno se ovládá i v rukavicích. Co se týká manipulace, byli jme nadšení i z šikovné přezky, kterou v ME pojmenovali „Grappler“. Snadno se s ní manipuluje v rukavicích a vypadá téměř nezničitelně. Spony na bočních kompresních popruzích byly vyrobeny s obdobným záměrem, ale pracovalo se nám s nimi už o něco hůře. Možná je to ale jen naší nešikovností.

cb6db639-1f93-468e-9585-3d4521efb062

Spona "Grappler" je jednoduše skvělá © UKC Gear

Použité materiály

Pro tělo batohu vybrala značka Mountain Equipment technickou tkaninu zvanou PACT. Batoh samozřejmě testujeme jen chvíli, ale již na první pohled tento materiál vypadá opravdu odolně a drobné kapky deště se od něj bez problému odráží. Zatím jsme měli štěstí převážně na samé dobré počasí – proto jsme se rozhodli vodotěsnost batohu ověřit i při krátkém testu ve sprše, kde obstál bez problému. Jsme si jisti, že nějaký ten déšť Tupilak zvládne naprosto bez problému (protože ale nemá podlepené švy, má jeho vodotěsnost samozřejmě určité hranice – v takovém dešti se vám ale stejně asi nebude chtít lézt venku a radši vyrazíte na stěnu).

Vnější nosný systém zahrnující spony a přesky (vyrobené z kombinace kovu a plastu), popruhy a všechny další drobné součásti působí solidním a kvalitním dojmem. Jeho provedení odráží záměr ME vyrobit batoh, na který se můžete doopravdy spolehnout.

Pohodlí při nošení

Od lezeckých batohů většinou neočekáváte masivně vypolstrovaný, měkoučký zádový systém, a přesně toho se nedočkáte ani od batohů Tupilak. Polstrování a tvarovou stálost zde zajišťuje pevný EVA panel. Zpočátku nám připadalo, že je možná až příliš tuhý, ale při delším nošení se ukázalo, že batoh je doopravdy pohodlný, a dokonce i při plném naložení skvěle drží tvar. Pevná záda batohu navíc zajišťují, že vás ostré předměty uvnitř batohu nebudou tlačit.

Lepší rozložení váhy přispívá bederní popruh. Minimalismus celého batohu podtrhuje úsporné využití polstrování na bederním popruhu, kde najdete jen dva velmi pevné polštářky. Těmi můžete po bederním popruhu volně pohybovat a umístit je dle své libosti nebo je v rámci úspory hmotnosti naprosto odebrat. Na první pohled tento systém působí trochu složitě, jakmile se vám ale dostane do ruky, nebude vám jeho efektivní používání činit sebemenší problém. Obdobně jsou zpracovány i ramenní popruhy – jsou pevné, ale přitom miniímalistické a poskytují jak dostatek pohodlí při nošení nákladu tak dostatek obratnosti při lezení. Batoh vám díky tvaru i zpracování hlavních popruhů padne jak ulitý, a když si zapnete i hrudní pás, tak s vámi při jakémkoliv pohybu téměř splyne.

Ve zkratce lze říci, že batohy Tupilak nabízí skvělý poměr pohodlí i plně naložené, díky čemuž je oceníte především při náročných horolezeckých výpravách. Za sebe můžeme prohlásit, že se rozhodně jedná o jedny z nejpohodlnějších batohů, které jsme kdy vyzkoušeli.

ME o batozích Tupilak prohlásili:

"Našim cílem bylo vyvinout dokonalý horolezecký batoh. Takový batoh musí být jednoduchý. Musí být také lehký. Ale zároveň odolný. Musí se vám s ním dobře lézt, ale zároveň musí unést, všechno, co na poctivou vysokohorskou túru potřebujete. Vývojem batohu, který by všechna tato kritéria splňoval, jsme strávili více než 3 roky, během kterých jsme Tupilak neustále vylepšovali. Na cestě k výsledku jsme testovali celkem 35 prototypů. Důkladně jsme se zabývali všemi designovými i funkčními detaily a jednotlivé prototypy jsme testovali ve spolupráci s našimi partnery ale i profesionálními horskými vůdci."

 • velikosti: 30+, 37+ nebo 45+
 • ceny: Tupilak 30+ 5121 Kč, Tupilak 37+ 6356 Kč, Tupilak 45+ 6830 Kč
 • hmotnost: Tupilak 30+ min: 520 g / Max: 730 g
 • hmotnost: Tupilak 37+ min: 570 g / Max: 780 g
 • hmotnost: Tupilak 45+ min: 600 g / Max: 815 g
 • materiál: tkanina PACT™ 300 & 100 R2 – odolná, lehká a voděodolná
 • všechny prvky jsou odnímatelné
 • jednoduchému sbalení i ochraně před deštěm přispívá zabudované víko
 • odolná hliníková spona Grappler™
 • „plovoucí“ kapsa na drobnosti, ke které se dostanete zevnitř i zvenku
 • batoh obsahuje integrovaný rolovací rukáv, kterým jeho vršek můžete vždy snadno a rychle zavřít a ochránit tak obsah ruksaku před nepřízní počasí
 • boční kompresní popruhy s hliníkovými přezkami Hammerhead™
 • zádový panel z materiálu EVA s vysokou hustotou
 • ramenní popruhy z materiálu EVA s vysokou hustotou
 • 40 mm široký bederní popruh s odnimatelným polstrováním z materiálu EVA s vysokou hustotou
 • dva popruhy na cepíny a integrovanou kapsičkou na hrot cepínu
 • systém Daisy Chain a poutka pro tahání batohu při vícedélkovém lezení
 • batoh je vybaven upínacím systémem Shockcord

Autor původní recenze:

Dan Bailey - UKHillwalking.com, 27. února 2018 (k přečtení zde)

mikulas zubec

Mikuláš Zubec

Lezení se věnuje od roku 2011 a jeho přirozený habitat je uprostřed alpské nebo tatranské stěny. Najdete ho ale i v Summit Trade, kde vede marketingové oddělení.
Lezení
Vysokohorská turistika
Alpinismus