Nadějní junioři se připravují na dobrodružství ve stěnách. Podpora nadějných mladých lezců a lezkyň v alpských zemích byla inspirací i pro Český horolezecký svaz a tak vznikl i u nás pod záštitou ČHS podobný projekt s názvem Sokolíci. Lezecky nejnadanější mladí lezci (18 – 30 let) se během tříletého výcviku budou učit přetavit své dovednosti ze sportovního lezení do horského prostředí.

Mountain Equipment je britská značka, která má alpinismus pevně zakotvený ve svém DNA. To je zásadní důvod, proč je hlavním sponzorem nadějných alpinistů. Tým Sokolíků vede Standa Mitáč a v týmu, který učí horolezce novým dovednostem, jsou třeba známý horolezec Dušan „Stoupa“ Janák a také Sylva Talla, první Čech, který vylezl nad magickou hranici 8000 m.

DSC02513

První slet Sokolíků, ten výběrový, proběhl na Malé Skále. Ve skalách Panteonu předvedlo své umění více než třicet nadějí z celé republiky. Nakonec bylo vybráno 6 borců a 2 borkyně z více než 30 uchazečů.

Špičkové oblečení od Mountain Equipment budou v horách oblékat Albert Bulička, Ondřej Hašek, Tomáš Lukášek, Rostislav Mikuš, Ondřej Mrklovský, Daniel Podráský, Anna Šebestíková a Eliška Zýková.

DSC02037sirka

Každý rok má skupina 8 horolezeckých nadějí naplánované tři akce v horách. První dostaveníčko proběhlo u nás, na obtížných pískařských klasikách ve věžích Adršpašských skal. Lézt písky, to je ideální prověrka před velkými alpskými stěnami, především pokud jde o trénink psychické odolnosti, mezi lezci pověstného „morálu“.

Příští výjezd nadějí českého horolezectví zamíří v červenci do Alp, pravděpodobně do Švýcarska.

 

Adr_Sokolici_6-21_327

Podrobnou reportáž Standy Mitáče z lezení Sokolíků v Ádru si můžete přečíst v eMontaně v článku Sokolíci ucpali spáry v Ádru.

mikulas zubec

Mikuláš Zubec

Lezení se věnuje od roku 2011 a jeho přirozený habitat je uprostřed alpské nebo tatranské stěny. Najdete ho ale i v Summit Trade, kde vede marketingové oddělení.