Neutralizace zápachu

Jedna z velkých výhod vlny je neutralizace zápachu. Důvod, proč k tomu dochází, jsou proteinové molekuly, které ničí bakterie a tím i zápach, který vzniká při jejich množení. Z toho důvodu ve Vlna ideální parťák i na vícedenní tůry, kdy nechcete nést spoustu oblečení a zároveň neodpuzovat přátelé. Oblečení stačí volně pověsit a další den si jej opět vzít na sebe.

Vlna jako termostat

SWISSWOOL výrobky se dají považovat za chytré oblečení. Přizpůsobují se totiž aktuálním podmínkám. Vše je díky dvěma hlavním funkcím. Termoregulace a absorpce vlhkosti. Díky tomu má lepší tepelný rozsah. Proč tomu tak je?

  • Velký podíl termoregulační funkce mají vzduchové kapsy, které jsou v ohybech a dutinách vlny. To že je to dobrý izolant, hraje v prospěch nejen v zimě, ale i v teplých obdobích. Vlna totiž izoluje i opačným směrem a nepřehřívá vás. Proto mají ovce vlnu i přes léto. Vlna je totiž chrání před vedry.
  • Vlna absorbuje až 35 % vlhkosti svého objemu. Není to však jak u houby na mytí nádobí. Ta absorbuje do 3 % a zbytek vody, která nateče do houby, tak je ve vzduchových kapsách a na povrchu je houba stále mokrá. Vlna vsaje vodu do svého jádra, a tak je na povrchu suchá a tím pádem vás nechladí na pokožce.
  • Ve chvíli, kdy se potíte a jste „rozhicováni“, dochází k příjemnému ochlazení. To je způsobeno odpařováním vlhkosti a přenosu energie. Proto vás nebude při vyšší aktivitě vlna přehřívat, ale bude vás udržovat v suchu a příjemně vás osvěží. A v létě to opět napomáhá. Čím je venku tepleji, tím rychleji vlna schne a čím rychleji schne, tím lépe chladí.

Nenáročná údržba

SWISSWOOL je specifická z mnoha ohledů a jeden z nich je nenáročná údržba. Z většiny stačí pověsit „do průvanu“. Ale když dojde k zašpinění, tak to nestačí. Pak přichází jiná jednoduchá činnost a to pračka. Prádlo vezmete a vyperete při 30 °C. Vlněné věci doporučujeme nedávat do čistíren a sušiček! 100% Evropská výroba.

Celý proces, od sběru po šití, probíhá v Evropě. Vše začíná na Švýcarských pastvách a pokračuje ke střihu na farmách. Vlna se následně převeze do Belgie, kde je unikátní stroj, který jako jediný dokáže vyčistit přírodní skvrny jen pomocí mýdla a sody. To není možné nikde jinde na světě. Čistá vlna se následně převeze do Německa, kde dochází k přípravě a zpracování. Nejprve je přidáno vlákno na kukuřičné bázi a následně je rozčesaná, rozdělená, mykaná, překládána a je tepelně zpracovaná, a následně dochází k tuhnutí. Takto jsou vytvořeny různé tloušťky SWISSWOOL a podle míry izolace je následně posláno do země, kde jsou dané produkty šité. Na závěr je vše překontrolováno v Německu a po kontrole kvality rozesláno do světa.

mikulas zubec

Mikuláš Zubec

Lezení se věnuje od roku 2011 a jeho přirozený habitat je uprostřed alpské nebo tatranské stěny. Najdete ho ale i v Summit Trade, kde vede marketingové oddělení.