Začneme hned z ostra -> Snaž se bivakům vyhnout. Neplánuj je zbytečně a dělej vše proto, abys nemusel v horách spát. Zkrátíš tak svou expozici nebezpečí, které v tu přirozeně existuje. Navíc s lehkým batohem si lezení užiješ a budeš se pohybovat rychle.

Na druhou stranu se někdy bivakům nevyhneš. Pokud lezeš dlouhé cesty v horách nebo děláš prváče a nevíš, co tě tam čeká, je nutné s bivakem počítat. V tomto případě je dobrá příprava velmi důležitá. Bivakování ti umožní dát cestu na jeden zátah. Slaňovat dolů, sestupovat a znovu nastupovat je energeticky i časově náročné. Zde mají bivaky své opodstatnění.

5 tipů pro perfektní bivak

 1. MYŠLENKY NA BIVAK JSOU HORŠÍ NEŽ SAMOTNÉ BIVAKOVÁNÍ – bivaky obvykle nejsou tak špatné, jak si představuješ. Budeš překvapen, kolik toho vydržíš. Nemáš spacák nebo karimatku? Spadla ti péřovka do údolí? Pravděpodobně to zvládneš. Nakonec přijdou první paprsky úsvitu a s nimi úleva.
 2. PŘIZPŮSOB VYBAVENÍ PŘEDPOKLÁDANÉMU POČASÍ – snaž se vyhodnotit počasí, orientaci stěny, podmínky v cestě. K tomu vyber adekvátní výbavu na bivak. Bude to noc v letní Patagonii? Teplá bunda a lana pod zadkem budou pravděpodobně dostačující. Zimní alpy? Slabý spacák a sezení na batohu by mohlo stačit. Tom Livingstone s sebou většinou bere tzv "suffer pad", což je kousek pěnovky, který připne na štand a nohy strčí do batohu. 
 3. TVŮJ MINDSET – zážitek z bivaku může být příjemný nebo budeš trpět. Přijmi to a zkus se naladit pozitivně. Hned to budeš snášet lépe. Říká se, že Pete Graham si bivaky doslova užívá.
 4. NÍZKÁ HMOTNOST JE DOBRÁ – nízká hmotnost vybavení k alpinismu neodmyslitelně patří. A při bivakování se dá výrazně redukovat. Sežeň to nejlepší/nejlehčí vybavení, otestuj ho a dělej rozhodnutí na základě svých zkušeností. Občas může být například jednoplášťový stan tím nejlepším řešením.
 5. JE TO TU ZAS :) NEBIVAKUJ! – ten nejlepší bivak je v teple na horské chatě. Souhlasíš? Pracuj na své fyzičce, buď při lezení časově efektivní a nebivakuj.
bivy-tom-top

Tipy pro opravdu komfortní bivak

 • Místo pro bivak vybírej důkladně. Ideální je nějaká police, která je zeshora chráněna a nemůžou tě zasáhnout laviny nebo kamení.
 • Snaž se místo co nejvíce zarovnat a udělej ho větší než si myslíš, že bude stačit. Použij kameny/sníh/led/batoh/plachtu na sních a získej co největší prostor.
 • Udělej velmi solidní štand a všechno do něj zavěs. Pořiď si vařič typu MSR Reactor.
 • Vezmi si sluchátka nebo iPod - hudba ti pomůže si to více užít.
 • Měj jedny náhradní ponožky a ty mokré vysuš na hrudi.
 • Uvolni boty a hýbej prsty.
 • Navleč na nohy své péřové rukavice Citadel Mitt
 • Zahřívací sáčky na ruce jsou také super!
 • Pokud máš teplou péřovku, neber si teplý spacák.

TOP bivaky Toma Livingstona?

 • "Třetí bivak na North Ridge Variation of Latok I (7145m) s Alesem Cesenem and Lukou Strazarem. Konečně se nám podařilo postavit stan na sněhové platformě. Měli jsme speciálně upravený spacák pro dva, ve kterém jsme se střídali. Byla to pěkná a decentní noc :)
 • House/Anderson route, Mt. Alberta, Canadian Rockies, s Uisdeanem Hawthornem. Uprostřed stěny je tunel, kde se můžeš procházet a sundat sedák!
 • Druhý bivak v cestě Walker Spur, Grandes Jorasses, s Petem Grahamem. Byl to bivak v sedě a jak byl strašný, tak byl i pěkný v jistém slova smyslu."

Nejhorší bivak Toma Livingstona?

"Rozhodli jsme se pro aklimatizační noc na Denali ve výšce 5 200 m. Stěží jsem naspal pár minut a byla nechutná zima. Hlásili něco okolo -38 °C."

4725be2d-45f3-44f5-98d2-58d67ba703d3

Co na to Ondro Húserka

"Dobrý bivak je každý plánovaný. Vždy s ním ako tak rátate a máte v batohu zbalený ľahký spacák alebo aspoň páperku. Môj najlepší bivak bol na zostupe z Grandess Jorasses kde sme zabivakovali tesne pred zotmením aj keď sme vôbec nemuseli bivakovať. Vyliezli sme bez problémov cestu Colton-Macintyre a v strede zostupu sme sa jednoducho rozhodli, že sa nám nechce ísť ďalej. Mali sme varič a každý spacák. Tak to bola totálna pohoda. Pekné počasie, ráno krásny východ slnka, škoda sa dakde náhliť."

"Zlých bivakov mám viacero, ale jednoznačne najhorší zážitok som zažil minulý rok na Bhagirathi 3 v Garhwalských Himalajach. Dve hodiny sme kopali každý vlastnú bivakovaciu plošinku v čistom ľade. Tam som potom vložil karimatku ktorú som podviazal slučkami pretože polica bola taká malá že sa tam nedalo ležať bez toho aby ste sa nezošuchovali nadol. Následne sa začali zo steny sypať prachové lavíny ktoré neprestali až do rána. Tie nás
asi za minútu kompletne prikryli snehom. Zvyšok noci sme len čakali do rána a prehrabávali malé otvori na dýchanie. Sneh vás všade chladí tak moc toho nenaspíte. Nabudúce sa tomu strašne rád vyhnem."

72348016_1641529765984264_48018494578491392_o-2

Bhagirathi 3 – posledný 3. bivak na zostupe – tretí deň bez spánku

Rada nad zlato

"Na bivak vždy zbalím do batohu bivakovacie vrece a často krát aj spacák. Pokiaľ to počasie a podmienky dovoľujú vyhnite sa použitiu kombinácie bivakovacieho vreca a spacáku pretože vám spacák vo vreci riadne navlhne. Ďalšie bivaky sa potom môžu stať riadnym utrpením."

Ondro Húserka

foto z aktivity., foto J. Kristoffy JPG

Ondrej Húserka

Slovenský horolezec, reprezentant SHS James v alpinismu, ambasador Mountain Equipment
Lezení
Alpinismus