Lanovka z Chamonix na Aiguille du Midi, která vás zavede do úplně jiného světa, je prý druhá největší atrakce ve Francii, hned po Eiffelovce. Alespoň to tvrdí horský vůdce Jan “Honzány” Novotný, se kterým jsme v oblasti Chamonix – Mont Blanc tři dny natáčeli videa o bezpečném pohybu ve vysokých horách. Na co všechno se můžete těšit?

Chamonix a jeho okolí je úžasné hřiště, kde se dá vytvořit program, který ti udělá takový intro do veškeré problematiky, která se týká pohybu ve vysokých horách...
Jan "Honzány" Novotný, UIAGM horský vůdce

Vysvětluje nám Honzány při kávě na moderní chatě Montenvers, která leží hned vedle ustupujícího ledovce Mer de Glace. Na něm jsme následně strávili celý první den podobně jako desítky dalších lidí a to nacvičováním pohybu na mačkách, používáním cepínu nebo i vrtáním šroubů do ledu, výrobou abalakových hodin a i trochu perfektního ledolezení – ano v červnu :).

Tři dny natáčení metodiky v Chamonix

Musím potvrdit, že při pěkném počasí je Mer de Glace opravdu dokonalé hřiště a místní “atrakce” by si měl vyzkoušet každý, kdo má v plánu být aktivním horolezcem ve vysokých horách. To pravé alpské dobrodružství na vás ale čeká až na Valle Blanche, kam si můžete dojít buď po svých (dřina pro otrlé) a nebo se vyvést už zmiňovanou atrakcí v podobě lanovky na Aiguille du Midi.

Natáčení s Honzánym je vždy za odměnu. Jeho pohotové reakce a vkusné připomínky vás budou provázet všemi třemi díly. A protože by se dal o metodice na ledovci natočit klidně celovečerní film (a stejně by to nestačilo), museli jsme se zaměřit na opravdu to podstatné. Výsledkem je skvělý mix toho opravdu důležitého a my jsme přesvědčeni, že si na své přijdou i zkušení alpinisté. Tak hurá do lavic, škola začíná... :)

pdf
pdf

Stáhni si PDF brožurku o pohybu ve vysokých horách

Celé natáčení se neslo ruku v ruce s novou brožurkou od značky ORTOVOX, která je vkusně pojmenovaná SAFETY ACADEMY GUIDE BOOK ICE. Jedná se o 50 stran metodiky pohybu v horském terénu. Po jejím přečtení a nastudováním budete mít mnohem jasnější obrysy toho, jak naplánovat, organizovat a bezpečně zvládnout vaší vysněnou horskou túru.

Video seriál o pohybu v alpském a ledovcovém terénu

V následujících týdnech se budeme na Summit Academy věnovat metodice pohybu ve vysokých horách. Měli jsme velké štěstí na počasí a vy se tak můžete těšit na tři doslova na slunci vypečená videa, kde a Barču, provedl horský vůdce Honzány těmi nejnutnějšími základy, které každý z nás musí ovládat.

1. díl: Chůze na mačkách a základy pohybu po ledovci

chamonix-honzany-2024-07126
chamonix-honzany-2024-07126

Ačkoliv se pohyb na mačkách může zdát jako banální a přirozená věc, tak v momentě, kdy vám někdo zkušený přidá trochu teorie, začne vám to všechno mnohem více dávat smysl a pohyb v ledu se stane mnohem jednodušší a hlavně bezpečnější. Naučit se věřit mačkám i v opravdu strmých sklonech bylo velkou školou i pro mě a to se rozhodně nepovažuji za začátečníka.

2. díl: Přechod ledovce a traverz skalního hřebene

websize-chamonix-honzany-2024-07178
websize-chamonix-honzany-2024-07178

Konečně! Ta pravá horská túra! Přechod po ledovci, ve kterém jsou stovky trhlin je obavou každého horolezce i horského vůdce. Schopnost se správně navázat na lano, rozdělit tým a vybírat co nejbezpečnější trasu by mělo patřit mezi vaše elementární dovednosti a znalosti. Na samotném hřebeni Entrèves jsme trénovali práci s lanem – tzv. krátké lano a short pitching a došlo i na několik slaňování a spouštění.

3. díl: Technika záchrany z trhliny

websize-chamonix-honzany-2024-0247
websize-chamonix-honzany-2024-0247

V posledním třetím díle vám ukážeme, že i tak obávané téma, jako je záchrana z trhliny, je velmi snadné si osvojit. Stačí pochopit princip a několikrát si to vyzkoušet. Honzány pro vás vybral jednu základní metodu, na které si vše ukážeme a vysvětlíme.

mikulas zubec

Mikuláš Zubec

Lezení se věnuje od roku 2011 a jeho přirozený habitat je uprostřed alpské nebo tatranské stěny. Najdete ho ale i v Summit Trade, kde vede marketingové oddělení.
Lezení
Vysokohorská turistika