1. Vyčistěte pásy

Odstraňte nečistoty z lepící strany – zbytky listí a jehličí, textilní vlákna či jiné nečistoty z lepivé strany.  To lze provést opatrně s pomocí pinzety. Dávejte přitom pozor, abyste nepoškodili lepicí vrstvu. 

Stranu pásu se stoupací vrstvou můžete otřít měkkým hadříkem z mikrovlákna a zbavit ji prachu a nečistot. Otírejte vždy jen ve směru „po srsti“, abyste nepoškodili jemná vlákna.

2. Zhodnoťte stav pásů

Pokud jsou obě strany vašich pásů v dobrém stavu, je vše v pořádku. Když strana pásů s lepidlem, ať už Smartglue nebo Hotmelt, ztrácí na lepivosti, je čas na výměnu lepidla. Navštivte svého odborného prodejce a požádejte ho o výměnu. Raději na jaře nebo v létě, na podzim napadne první sníh a už se to nestíhá. Kdo je šikovný, může si nanést novou vrstvu lepidla sám. 

3. Péče a ochrana

Při dlouhodobém, letním skladování by měly mít pásy nalepené separační fólie, bez ohledu na druh lepidla. Čím méně vzduchu se k lepidlu dostane, tím lépe. 

Doporučenou ochranou stoupací vrstvy pásů je navoskování. Kromě zlepšení skluzu pásů dosáhnete i obnovení impregnace, stabilizaci vlasové struktury, zvýšení její robustnosti a prodloužení životnosti pásů. Používejte ekologické vosky bez fluoridů, které jsou určeny pro pásy.

4. Skladování

Vyčištěné, navoskované a na separační fólii nalepené pásy uložte do transportního pytlíku na místo, kde je sucho, chladno, málo světla a nepráší se.

Vyvarujte se skladování ve vytápěných prostorách a působení přímého slunečního záření na pásy. Negativní vliv má také vlhkost. Tmavý, suchý a chladný sklep je optimálním skladištěm.

Když tohle všechno uděláte na jaře, tak máte před první zimní túrou o starost méně!