Kde použít cepín

Cepíny jsou nezbytné v místech, kde nelze lyžovat, zejména v úsecích blízko vrcholů (hřebenů) a kde je zapotřebí jištění (ledovce, exponované svahy). Při používání cepínu je důležité dodržovat příslušné normy a raději vybírat vybavení s kovaným zobákem a lopatkou, které splňuje potřebné pevnostní charakteristiky.

Cepín slouží jako opora v strmém sněhovém nebo ledovém terénu, kde jsou hůlky nevhodné a mohlo by dojít k pádu. Jeho prohnutá násada je výborná v náročnějším terénu, ale turistické cepíny mají obvykle rovnou násadu, která se lépe zapichuje do sněhu. Poutko u turistických cepínů je jednoduché a často není stahovatelné.

Climbing Technology-25-Photo by Francesco Guerra-Climbing Technology2
cepiny-navod-zachazeni1

Kde stačí cepín “basic” a kde je potřeba “technical”

Cepíny se dělí na dvě skupiny podle druhu použití: Na turistické - type 1, s dříve s označením ”B” (jako „Basic“), s nižšími pevnostními hodnotami. Ty jsou určené hlavně pro ledovcové túry a skialpinismus. Tyto cepíny jsou většinou o něco lehčí, typicky s hlavou i topůrkem z lehké duralové slitiny.

Lezecké cepíny, označované type 2, dříve “T” (jako „Technical“), s vysokými pevnostními hodnotami, jsou vhodné pro jakékoliv užití v ledu a mixu, zvláště pak pro lezení na ledopádech a mixovém terénu nebo drytoolingu. Tyto cepíny mají ocelovou hlavu, hrot i lopatka jsou ostré a díky vyšší hmotnosti a tuhosti jdou snadno zaseknout do vodního ledu. Není divu, že se jim říká “zbraně”. Lezecké cepíny mají banánový tvar topůrka a mnohé zbraně, zejména ty na drytooling, mají velmi rozmanité tvary a název topůrko jim už ani nepřísluší.

Lezecké zbraně se používají a prodávají ve dvojici, jeden cepín má lopatku a druhý kladivo.

Při použití cepínu jako sněhové kotvy musí topůrko označeno písmenem T vydržet zatížení 3,5 kN, oproti tomu cepíny kategorie B pouze 2,5 kN.

cepiny-kotva
cepiny-v-terenu

Kovaný hrot a lopatka

Při výběru cepínu je lepší zvolit vybavení s kovaným hrotem a lopatkou, které mají mnohem lepší mechanické vlastnosti a delší životnost než výkovky nebo výlisky s duralovým hrotem.

Délka cepínu

Typická délka lezeckých cepínů (type 2) je kolem 50 cm. Turistické cepíny (type 1) jsou optimální v délce 45–60 cm. Cepíny se nepoužívají k opírání a taková délka v pohodě stačí k sebejištění při chůzi i pro vytvoření štandu ve sněhu (Toter Mann) nebo jako zaražený cepín.

cepiny-ostreni
cepiny-upozorneni

Poutka a opěrky

Jako opora ruky při lezení i proti ztrátě cepínu poslouží poutko, které je většinou součástí cepínu. Pokud ne, doporučujeme připojit k cepínu sešitou smyčku. Zejména u lezeckých cepínů nahrazují zarážky poutka. Některé moderní turistické cepíny umožňují připnutí posuvné zarážky na topůrko. U lezeckých cepínů jsou takové zarážky standardní součástí topůrka.

Ochrana ostří

Plastový chránič ostří na hlavě cepínu i na hrotu topůrka brání poškození batohu nebo náhodnému zranění.

Climbing Technology-39-Photo by Francesco Guerra-Climbing Technology