Dynamické nebo statické lano?

Statické lano není pružné, a proto je nevhodné pro zachycení pádu. Statiku používejte, když potřebujete minimální průtažnost a maximální pevnost. Při práci ve výškách, speleologii, canyoningu nebo záchranné činnosti. V dalším textu se dozvíte to nejdůležitější o lanech dynamických, používaných při lezení, horolezectví nebo skialpinismu.

lano-visačka
lano_etiketa

Dynamické lano

Dynamické lano se používá, když hrozí páda člověk i lano budou vystaveni rázové síle. To je síla, působící na tělo padajícího ve chvíli zachycení pádu. Čím je lano pružnější, tím šetrnější je zachycení pádu pro tělo lezce. Průtažnost dynamických lan dosahuje až 30–40%.

Tři typy dynamických lan

Používají se: jednoduchá (single), poloviční (half) a dvojitá (twin). Jak volit správné lano a čím se liší?

021122-10

Jednoduché lano

Sportovní lezení, lezení na umělé stěně včetně top rope cest (s horním jištěním). Jediný pramen lana se zapíná do každého jisticího bodu cesty (expresky). Jednoduchá lana mají průměr 8,5–11 mm a většinou velmi odolný oplet proti oděru.

Poloviční lano

Vhodné pro lezení v horách (skála, led, mix obojího), kde hrozí objektivní nebezpečí (pád kamenů, ostré skalní hrany atd.). Používá se i pro jištění na údolním ledovci proti pádu do trhliny. V nelezeckém terénu stačí jediný pramen lana. Typická je vodoodpudivá úprava lan. Při lezení se používají dva, barevně odlišené, prameny lana. Do jedné expresky se zapíná jeden pramen z důvodu snížení tření. Obvykle mají “půlky” průměr 7–9 mm.

Dvojité lano (dvojče)

Používá se při lezení v horách a v extrémních podmínkách. Hlavně když hrozí nebezpečí přeseknutí lana. Používají se dva prameny, se kterými zacházíte stejně jako s jednoduchým lanem – do každé expresky zapínejte obě lana.

Poloviční a dvojitá lana poskytují při vícedélkovém lezení v horách výhodu možnosti slanění celé vylezené délky díky použití obou pramenů.

Climbing Technology_FGuerra_Punta Campanella-200

Testovaná kvalita

Kvalita veškerých lan na trhu je přísně testována. Povinně podle evropské normy (symbol CE) a nepovinně podle o něco vyšších standardů – horolezecké federace UIAA (lana označená symbolem UIAA).

Jak dlouhé lano?

  • Jednoduché lano musí mít alespoň dvojnásobnou délku než je délka cesty.
  • Poloviční a dvojitá lana se vyrábějí standardně v délkách 50 nebo 60 m.
  • Na ledovcovou (nelezeckou) túru potřebujete alespoň 50m lano. To platí, i když jste jen dva. Je totiž potřeba dostatečně dlouhé lano pro případ vyprošťování z trhliny.

Jistítko a průměr lana

V návodu každého jistítka najdete údaj o průměru lana, pro které jistítko bezvadně funguje. Při současném rozpětí vyráběných průměrů na to dávejte pozor.

Rázová síla

Rázová síla vyjadřuje, jak silný náraz dostane tělo padajícího a také a jakou zátěž musí vydržet body postupového jištění. Čím kvalitnější lano, tím menší rázová síla. U špičkových jednoduchých lan nepřesahuje rázová síla hodnotu 9 kN.

Climbing Technology-5-Photo by Francesco Guerra-Climbing Technology

Odolnost lana vyjadřuje počet pádů

Na visačce lana najdete hodnotu “počet pádů”, která vyjadřuje odolnost lana. Podle normy musí každé lano vydržet alespoň 5 pádů, ale čím více pádů vydrží, tím lepší lano to je!

Odolnost proti oděru určuje oplet

Jsou výrobci, kteří udávají i poměr hmotnosti opletu vůči jádru. Dá se říct, že s rostoucím poměrem opletu roste odolnost lana proti opotřebení (odírání, tření).