Climbing Technology-39-Photo by Francesco Guerra-Climbing Technology

Mačky pro pohyb na strmých svazích

Skialpinisté používají turistické mačky, lehké, bez předních lezeckých hrotů. Předpokladem je, že se nepolezou delší úseky ve strmém a tvrdém ledu. Podobná stoupací železa jsou vhodná pro letní turistiku po údolních ledovcích.

Pro lezení v ledu jsou potřeba tužší, rámové mačky s nabroušenými předními ocelovými hroty (případně jedním hrotem – monopointem).

Skialpové mačky

Skoro vždy si vystačíte s lehkými mačkami z tepelně zušlechtěné slitiny hliníku. Protože většinu času na skialpové túře je nesete v batohu, je hmotnost a sbalitelnost do malého objemu podstatnou výhodou a míra opotřebení je, díky krátkodobému použití nízká. Navíc se chodí více po měkčím zasněženém nebo firnovém svahu, po tvrdém vodním ledě jen výjimečně.

Mačky na ledovcové túry

Na rozdíl od maček skialpových v nich po ledovci půjdete dlouhé hodiny. Míra opotřebení je tedy násobně vyšší a tak je rozhodně výhodnější zvolit mačky ocelové.

Podle čeho vybírat mačky?

Při výběru maček je potřeba zohlednit více faktorů. Především musím mít jasno, s jakými botami hodlám mačky používat:

  • Typ aktivity – ledovcová turistika / skialpinismus / lezení
  • Způsob uchycení - univerzální / automatické / poloautomatické
  • Materiál stoupacích želez – ocel / slitina hliníku
  • Kompatibilita s botou
  • Hmotnost
  • Počet hrotů 10/12
macky-pohyb teren

Pohyb na mačkách - jak na to

Na jaké boty se nasazují mačky

Bota pro pohyb s mačkami musí být dostatečně robustní, tuhá, se svrškem odolným proti oděru. Tohle všechno splňují nejlépe plastové boty na skialp/freeride a pevné pohorky s vyztuženou podešví, jak na ledovec, tak na lezení.

macky-spojeni boty

Spojení maček s botami

Nastavení délky maček

Všechna stoupací železa mají nastavitelnou délku. Složité montování šroubů a matic při změně délky nahradil jednoduchý a neporuchový systém napružené západky. Dnes můžeme změnit délku maček za pár vteřin i v rukavicích.

Nastavení délky maček

Velikost maček podle bot

Výrobci většinou uvádí rozsah podle čísla bot, např. 36-48. Když máte velkou nohu, tak se může stát, že objemnější boty, zejména plastové skialpové boty se do maček, na rozdíl od pohorek nevejdou. Na nákup maček si s sebou vezměte boty, na kterých chcete mačky nosit.

Spojení přední a zadní části

Typickým a převažujícím řešením je propojení předního dílu se zadním tenkým ocelovým nopsníkem. Jeho součástí je i západka, což je napružený čep, který po nadzvednutí (odchlípnutí) západky dovolí posunout nosníkem v zadní části a nastavit polohu, odpovídající délce bot.

Délky maček

Počet hrotů

Turistické mačky jsou vhodné pro pohyb po plochých ledovcích, firnových polích a méně strmých svazích (do sklonu 40°). Obvykle mají 12 hrotů, některé, odlehčené modely jsou vybaveny 10 hroty. Lepší stabilitu chůze a tím i bezpečnost při sestupu nebo traverzování svahu mají dvanáctihroté mačky.

Ocelové hroty

Dobrý a odolný materiál dělá dobré mačky. Musíme počítat s tím, že kromě sněhu a ledu občas popojdeme po kamenech. Kromě odolnosti proti opotřebení a tedy i otupení je důležitá i houževnatost materiálu. Právě únavové lomy způsobené opakovaným, stále stejným zatěžovaním maček jsou nejčastější příčinou poškození. To je ale především problém lezeckých maček, nikoli těch pro turistiku a skialpinismus.

Destičky proti nabalování sněhu

Všechny druhy maček jsou náchylné k nalepování sněhu na vnitřní plochy mezi hroty a na podešev boty. Vždy se snažte odstraňovat nežádoucí bakule sněhu, které mačkám znemožňují jejich funkci (hroty se nezapíchnou do podkladu, protože tomu brání nalepený sníh).

Dříve se bakule z maček oklepávaly cepínem, což bylo doprovázeno citelným poškozováním topůrka a navíc to bylo únavné, zdržující a otravné. Dnes jsou standardně součástí maček (nebo se dají dokoupit) plastové vložky nebo destičky proti nabalování sněhu.

macky-antisnow

Destičky proti nabalování sněhu

Stranová asymetrie

U maček pro pohorky je standardem asymetrické provedení maček. Proto je nutné při nasazování maček nasazovat mačku na příslušnou botu.

Broušení maček

Provádí se zásadně ručně, jemným pilníkem. Použití brusky je nevhodné. Důvodem je velký vývin tepla, kvůli němuž dochází k změknutí oceli. Při pilování moc netlačte na pilník a zahřátá místa občas ochlaďte ponořením do vody.

Pilujte s rozvahou, snažte se zachovat tvar hrotů a upilujte vždy jen tolik materiálu, kolik je nezbytně nutné. Hroty by se při broušení neměly zkracovat.

macky-brouseni

Jak brousit mačky

Obal na mačky

Pro přepravu maček je důležité mít vhodný obal. Na rozdíl od lezeckých maček nemusí být robustní, aby nabroušené hroty neničily batoh ani jeho obsah. U maček z hliníku není mohutný obal nutný – mačky nejsou úplně ostré. Když jde o ocelové hroty, tak ty obvykle nebývají vroubkované.