Kompletní certifikované vybavení

Používejte kompletní certifikované vybavení. Jistící set, sedací, kombinovaný  nebo celotělový úvazek, horolezeckou helmu. Užitečné jsou ferratové rukavice a odsedávací smyčka.

Vhodné oblečení

Jeho volba záleží na podmínkách – hlavně teplotě, síle větru a vývoji počasí. Ve vedru kraťasy a tričko, v chladnějších dnech softshellová bunda a kalhoty. V batohu noste pro jistotu nepromokavé oblečení (lehké a dobře sbalitelné).

Další důležité věci

Batoh, se kterým se dobře leze, teleskopické hole na dlouhé nástupy a hlavně sestupy do údolí, ochrana proti slunci (kšiltovka, která padne i pod helmou, krém s faktorem alespoň 30, tyčinka (Labello) na rty. Pro případ zatmění si přibalte čelovku.

Samozřejmostí je plně nabitý mobil s důležitými kontakty (záchranáři, chaty) a aplikacemi (počasí, záchranka, atd.).

Climbing Technology -14-Photo By Klaus Dell’Orto – Climbing Technology

Společné vybavení pro skupinu

Doplňující jištění pro děti a začátečníky, lékárnička a věci na orientaci - mapa, GPS navigace, kopie informací z průvodce, nákres trasy (topo)

Jak naplánovat túru

Na ferratách jsou největším nebezpečím bouřky. Přicházejí obvykle v horkých dnech po poledni. Proto pečlivě sledujte předpověď počasí. Lezte jen takové ferraty jejichž obtížnost zvládnete. S každou přelezenou ferratou získáváte představu o svých schopnostech a přesněji odhadnete, na co máte.

Aktuální informace o plánovaných cestách si zkontrolujte na internetu, nejlépe na turisticky zaměřených stránkách regionu. Projděte si ferratové facebookové skupiny. Na webu s nejrozsáhlejší databází ferrat – bergsteigen.com. Stáhněte a vytiskněte si topo – nákres cesty s označením obtížností jednotlivých úseků.

Důležitou roli hraje expozice cesty. Při lezení ferraty, na jižním svahu počítejte s vedrem (nabalte si dostatek tekutin a krému proti slunci), Na skalách, otočených k severu může být chladněji než čekáte a překvapit vás může i vlhko, ve vyšších polohách i sníh.

Když existuje možnost zkrátit si nástup k ferratě lanovkou, využijte ji. Pochopitelně to platí i pro sestup, čímž ušetříte kolena.

Vyrážíte na ferratu

Když odcházíte z horské chaty nebo od auta na parkovišti, udělejte rychlou kontrolu. Nesmí chybět vybavení  na ferratu, nezapomeňte ani na lékárničku a mapu. Nadmořské výšce a podmínkám musí odpovídat oblečení, které máte na sobě i v batohu. Samozřejmostí je dostatek tekutin a energetická svačina.

Výhoda brzkého startu

I když jste rychlí a zkušení, vyplatí se vyrazit na ferratu co nejdříve. Má to několik výhod:

 • vyhnete se davům, které jsou běžné hlavně na oblíbených, snadno dostupných ferratách,
 • odpadá vždy nepříjemné předbíhání pomalejších skupin,
 • nebudete ohrožováni padajícím kamením od lidí nad vámi, protože nad vámi nikdo nepoleze. Pozor ovšem na spontánně padající kameny neby ty, které shodí kamzík,
 • máte větší šanci, že budete pryč z ferraty, když přijde odpolední bouřka,
 • v případě komplikací a zdržení během túry máte větší časovou rezervu před setměním.
Na ferratách bezpečně

Než začnete lézt

Především si navzájem zkontrolujte výzbroj:

 • správně nasazený úvazek, bez překroucených nohaviček
 • spojení úvazku s jistícím setem
 • zapnutý popruh pod bradou u nasazené helmy

Zkontrolujte předpověď počasí, zda nehrozí dřívější nástup bouřky. Když je ferrata plná lidí, zvažte, zda do ní vůbec nastoupit a vyhnout se tím nebezpečí padajícího kamení.

Helma patří na hlavu

Hlavním subjektivním nebezpečím jsou padající kameny, uvolněné samovolně nebo lezci nad vámi. Proto striktně noste helmy po celou dobu lezení. Nikdy nevíte, kdo/co je nad vámi a jak se tam chová.

Správné jištění

Ferratista nesmí ani na okamžik být bez zajištění. I při postupu jednoduchým terénem, na vás může spadnout kámen a bez zajištění může být i krátkodobá ztráta vědomí osudná. Proto se po celou dobu na ferratě jistěte – to znamená, že vždy musí být do jistícího lana zapnutá alespoň jedna karabina. Nebuďte líní a používejte obě karabiny setu – vyhnete se okamžikům bez jištění při přepínání mezi úseky ocelového lana.

Na ferratách bezpečně

Bezpečnostní rozestupy

Na ferratě se moc nepadá, přesto je dobrá prevence střetu s lezcem nad vámi. Mezi lezci musí být vždy mezera v délce jednoho úseku mezi kotevními body. To jsou místa, kde je ocelové lano ukotveno ke skále. Vzdálenost mezi kotevními body je obvykle 5 metrů. Když lezec nad vámi spadne, při dodrženém odstupu nespadne na vás, ale právě do zóny, kde je mezera mezi lezci, nikoli člověk.

Ve skutečnosti bývá toto pravidlo bezpečného odstupu notoricky ignorováno. Možná si nedovedete představit, jaké to je, když vám na hlavu přistane dospělý člověk s batohem na zádech po třímetrovém pádu. Asi byste se tomu chtěli vyhnout…

Jak komunikovat a vyhnout se s lezci 

Občas jste rychlejší než lezci před vámi a chcete před ně (nebo někdo rychlejší před vás). Stačí trochu komunikace a volba vhodného, méně obtížného místa. Při vyhýbacím manévru se soustřeďte na to, aby bylo zachováno stoprocentní jištění.

Zvolte správné tempo i velikost skupiny

Čím delší ferrata, tím důležitější je správné tempo. Mějte na mysli, že čím menší je skupina, tí je rychlejší a operativnější v případě změny plánu. Proto si na dlouhé ferraty, což jsou někdy v součtu s nástupem a sestupem náročné celodenní túry berte jako parťáky kondičně zdatné kamarády, případně naplánujte cestu podle těch méně zdatných.

Platí několik obecných pravidel:

 • Zodpovědné je, když se skupina drží pohromadě, a tak se musí přizpůsobit tempu svého nejslabšího člena.
 • Čím menší rozdíly v lezeckých dovednostech a fyzické kondici členů skupiny, tím méně problémů.
 • Stres a tlak vůči slabší lidem ve skupině může kvůli psychické nepohodě vyústit v nehodu.