Pohyb na lyžích ve volném horském terénu otevírá dveře ke svobodě, novým zážitkům, ale ruku v ruce také k lavinovému nebezpečí. Toho si jsou slovenští kolegové z portálu MTHIKER plně vědomi, a proto se s námi vydali na víkendový skialpový/lavinový kurz do Západních Tater. Jak takový kurz probíhal?

Base camp: Žiarska chata

Dle instrukcí jsme se v pátek odpoledne potkali na parkovišti v Žiarskej doline, kde jsme účastníkům předali potřebné vybavení: skialpové lyže, pásy, hole a freeridové batohy s lavinovými sety, které jsou pro bezpečný průběh nejen tohoto kurzu zcela zásadní. Pak už jsme v plné polní po vzoru tatranských nosičů vyrazili do 5 km vzdáleného base campu na Žiarskej chatě, kde na nás s vřelým úsměvem a večeří čekal místní chatarský personál.

Žiarska dolina - Parkovisko

Ubytovaní a najezení jsme se přesunuli do prezentační místnosti, což se v gumových přezůvkách na sněhu ukázalo jako nejtěžší zkouška celého kurzu. Slova se chytil vedoucí výpravy Vojta, který nás po nezbytných organizačních záležitostech naučil pracovat se sondou, lopatkou a vyhledávačem Ortovox Diract Voice a obeznámil nás s lavinovou předpovědí na následující den. Na víkend byla hlášená lavinová trojka (3. stupeň lavinového nebezpečí), tedy ideální podmínky pro lavinový kurz se zkušenými instruktory. Následně si slovo převzal Jano, který nás provedl přípravou vybavení před túrou a následnou údržbou o stoupací pásy i vázání.

Seznámení s vyhledávačem ORTOVOX Diract Voice

Správná chůze na pásech, nebezpečný terén i nácvik záchrany

V sobotu ráno jsme rozděleni do třech skupin pomalu vyrazili směrem na Žiarské sedlo. Na bezpečných místech jsme si ukázali správný postoj a chůzi na skialpových lyžích, otočku AVA, vyzutí a obutí lyží ve strmém terénu, sundávání pásu za větru i skluz na rovině. S těmito poznatky se nám šlapalo o to lépe. 

Dámská skupina v čele s intruktorem Vojtou

Součástí kurzu byla nejen skialpová, ale také lavinová metodika. Cestou nahoru jsme vyhodnocovali signály nebezpečí, vliv větru, sklon terénu a další faktory stability sněhové pokrývky. V polovině cesty přišel na řadu praktický výcvik se svatou trojicí lavinové výbavy – vyhledávačem, sondou a lopatou. Prošli jsme si zásady správného postupu při lavinovém neštěstí od příchodu k laviništi a zachycení signálu na vyhledávači, přesné dohledání sondou, vykopání lopatou až po ukázku první pomoci vykopaného.

 

Ukázka první pomoci vykopaného

Odměnou za celodenní šlapání, kopání a vzdělávání byl pohled na sněhové moře a tatranská panoramata, přicházející západ slunce, jízda dolů na černých vránách a samozřejmě večeře!

Tatranské moře

Lavinová prevence a první pomoc

V terénu nabyté poznatky nám kluci instruktoři večer ještě doplnili přednáškou o příčinách vzniku lavin – povětrnostních podmínkách, terénu a lidském faktoru. Také jsme se naučili měřit sklon svahu pomocí sklonoměru i pomocí hůlek a názorně jsme si ukázali postup první pomoci po vykopání z laviny. Náročná, ale obohacující sobota!

Měření sklonoměrem

Vykopání sněhového profilu i velká záchranná akce

Nedělní raňajkování jsme zkrátili a vyrazili opět vstříc dalším vědomostem a praktickým ukázkám v terénu. Na neděli byla hlášená lavinová dvojka, proto jsme volili bezpečnou trasu na Smutné sedlo. V průběhu dne jsme dodržovali zásady správného chování v lavinovém terénu, hlídali si desetimetrové rozestupy a v rámci vyhodnocení pravděpodobnosti vzniku laviny jsme vykopali sněhový profil a provedli  kompresní test stability sněhové pokrývky, který nám ukázal, že se pohybujeme na bezpečném svahu. 

Vykopání sněhového profilu

Ale co by to byl za lavinový kurz bez „překvapení“ nakonec? V rámci simulace lavinové nehody, byly instruktory zakopány tři figuríny s vyhledávači, na kterých jsme si vyzkoušeli reálnou kamarádskou záchranu, kdy se hraje o minuty a sekundy! Toto cvičení krásně podtrhlo, jak důležitý je v daný moment management záchranné akce a výběr parťáků, kteří s vámi do volného terénu jdou. Lavinová výbava je základ, ale pokud ji neumíte správně a efektivně použít, může dojít na nejhorší.

Kamarádská záchrana

I když by tato témata vystačila na celý semestr na výšce a tlustá skripta, i jeden víkend na kurzu vám pomůže být jistější v kramflecích. Čím více zkušeností budete mít, tím lépe a bezpečněji dokážete v horách jednat. Nabídku našich kurzů a testovaček najdete na www.summitagency.cz.

Doufáme, že se partičce z MTHIKER/MTBIKER kurz líbil a budou poznatky šířit dál. 

Skupinové foto
profilovka

Barbora Mikolášová

Holka z Beskyd, která je součástí marketingového týmu Summit Trade. Když zaklapne počítač, nejčastěji dobíjí baterky šlapáním po horách – a to pěšky, na skialpech i na kole.
Skialpinismus