Top rope jištění je pro začátečníky jakousi vstupenkou do světa lezení. Jak správně jistit s horním jištěním a na co všechno nezapomínat? 

Co je lezení s horním jištěním?

Častěji se používá anglickéhý název top rope. Lano (rope) je provlečené vratným bodem (karabinou se zámkem, dvěmi expreskami proti sobě) na konci (top) cesty. Lano tak míří k lezci shora dolů. Jistič stojí na zemi a jistí (dobírá) lezce. Lano, které spojuje lezce, top cesty a jističe je stále víceméně napnuté.

Bezpečný způsob, jak se vypořádat se strachem

První kroky začátečníků jsou vždy doprovázeny strachem z pádu. Je to nové a neznámé prostředí a sami lezci poznávají své limity. Lezení s horním jištěním proto ideální způsob, jak z prvního lezení udělat skvělý zážitek a motivovat se do dalších výkonů. Když lezec “spadne”, třeba mu po stupu ujede noha, tak jen si sedne do lana, které se svou přirozenou pružností mírně natáhne.

Naproti tomu, když spadne prvolezec (navázaný na prvním konci lana) třeba 2 metry nad poslední zapnutou expreskou, jeho pád má délku 4 m (2x 2 metry) + protažení lana. Takový pád může být docela tvrdý, na rozdíl od měkkého odsednutí při top rope jištění.

Toprope ale lezou i pokročilí, při lezení na hranici svých možností. Ze sportovního hlediska je toprope lezení méně hodnotným stylem. Odpadá totiž psychické vyrovnání se s nebezpečím pádu a také zapnutí lana do expresky vyžaduje zručnost a stojí i nějaké síly.

Kromě začátečníků je top rope (TR) vhodný způsob lezení pro:

  • zmiňované začátečníky
  • děti
  • zkušené lezce, kteří krokují projekty na hranici svých možností
top rope jisteni

Lano od lezce vede nahoru a při pádu si lezec jen odsedne do lana, které se pouze prověsí o pár desítek centimetrů.

Pozor na blackout

Top rope lezení v cestách, nedolezených až do konce je nebezpečné, protože kvůli blackoutu hrozí úplné vypnutí lana z expresek (lezec se ocitne bez jištění). Když není lano provlečené vratným bodem cesty (kruh, karabina s pojistkou), lezte jen do takové výšky, aby nad vámi zůstalo lano, zapnuté alespoň ve dvou expreskách.